preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ludina

Login
Naš logo

Raspored zvona

SELFIE 2021-2022

Tehnička podrška

TABLETI
 
Tableti u našoj školi

 
Upute za spajanje na mobilnu mrežu (za učenike koji imaju karticu) - Youtube video

 
Prezentacija o tabletima za roditeljski sastanak

Pretražite knjižnicu

 

MJERE OPREZA

Klikni na sliku za više informacija!

 

E-dnevnik

 

Prijavi zlostavljanje na internetu

 

Portal za škole

e-knjiznica.carnet.hr

Online enciklopedija

 

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Linkovi
Lista linkova je prazna
RASPORED SATI

JELOVNIK

PRIJEVOZ PUTNIKA

Školski kalendar

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Školontiranje - informacije o projektu i ulogama škola
Autor: BERTA KUSTURA, 18. 9. 2017.


Opće informacije o projektu:

Projekt pod nazivom Školontiranje kojeg u partnerstvu s odgojno-obrazovnim ustanovama – Ekonomska škola Vukovar, Osnovna škola Nikole Andrića Vukovar i Tehnička škola Sisak te organizacijom civilnog društva – Volonterski centar Osijek, provodi PRONI Centar za socijalno podučavanje, ima za cilj povećati broj kvalitetnih i održivih volonterskih programa, posebice programa školskog volontiranja i volontiranja u zajednici, kroz obrazovanje i odgoj za volontiranje u školskim ustanovama i organizacijama civilnoga društva u Vukovarsko-srijemskoj i Sisačko-moslavačkoj županiji.

U trajanju od dvije godine, od 1.6.2017. do 31.5.2019. godine, aktivnosti grupirane u dva projektna elementa 1) Razvoj i provedba programa školskog volontiranja i odgoja za volontiranje te 2) Razvoj i provedba održivih volonterskih programa u zajednici, planiraju se postići specifični ciljevi:

– pružiti potporu osnovnim i srednjim školama iz VSŽ i SMŽ za razvoj i provedbu školskog volontiranja i odgoja za volontiranje kroz povećanje razine obrazovanosti i uključenosti djece, mladih i njihovih roditelja te školskih djelatnika u programe školskog volontiranja

– razviti i provoditi održive volonterske programe u zajednici u suradnji s osnovnim i srednjim školama, te organizacijama civilnoga društva na području VSŽ i SMŽ.

Očekivani rezultati:

Cilj 1. će biti postignut početnim konferencijama, izobrazbama namijenjenim djelatnicima škola,      učenicima i roditeljima, izradom programa školskih volonterskih klubova i njihovom uspostavom, kontinuiranom mentorskom i savjetodavnom potporom te kroz provedbu školskih volonterskih akcija i promocijom volontera.

Cilj 2. će biti postignut izobrazbama zaposlenika organizatora volontiranja u OCD-ima te zajedničkim kapacitiranjem i umrežavanjem dionika za organiziranje volonterskih akcija u zajednici (školskih volonterskih klubova i OCD-a) provedbom 6 volonterskih akcija u zajednici za vrijeme školskih praznika te promocijom primjera dobre prakse razvoja školskog volontiranja i volontiranja u zajednici kroz završnu konferenciju

Izravni korisnici projekta:

– Djeca i mladi (učenici osnovnih i srednjih škola): najmanje 30 učenika završnih razreda osnovnih škola (7. i 8. razredi) te najmanje 30 učenika 1. i 2. razreda srednjih škola s područja VSŽ i SMŽ

– Zaposlenici organizatora volontiranja (OCD-a, javnih ustanova): najmanje 20 zaposlenika organizatora volontiranja iz najmanje 10 osnovnih i srednjih škola te najmanje 20 predstavnika iz 10 organizacija civilnoga društva

– Roditelji učenika osnovnih i srednjih škola s područja SMŽ i VSŽ: najmanje 18 iz najmanje 6 škola u kojima će se uspostaviti kolski volonterski klubovi

– Volonteri: najmanje 8 volontera u dobi od 18 do 25 godina

Projekt Školontiranje je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u iznosu od 1.072.532,86 kn, a ukupna vrijednost projekta je 1.134.356,84 kn.

„Sadržaj o projektu isključiva je odgovornost PRONI Centra za socijalno podučavanje.“

Kontakt osoba za više informacija:

Goran Jelenić

Voditelj projekta

skolontiranje@proni.hr

Uloga, očekivanja i dobiti za škole:

 

ELEMENT 1

 

  1. Sudjelovanje na izobrazbi „Školsko volontiranje“ za koordinatore volonterskih programa u školama s ciljem osposobljavanja i razvijanja vještina i znanja predstavnika osnovnih/srednjih škola za kvalitetnu uspostavu volonterskih programa u školama, a pokriva sljedeće tematske cjeline:
  • Uvod u civilno društvo – pojam i značaj civilnoga društva
  • Volonterstvo – što je volontiranje; tko je volonter (identitet volontera)
  • Koncept školskog volontiranja – pojam i značaj
  • Zakon o volonterstvu i Etički kodeks volontera
  • Ciklus volonterskog programa u školi: Planiranje volonterskog programa, Promocija volonterstva i informiranje učenika i nastavnika o mogućnostima volontiranja, Pronalaženje volontera – motiviranje učenika na volontiranje, Selekcija/odabir i priprema učenika za volontiranje, Uključivanje učenika u volonterske aktivnosti, Podrška i praćenje, Nagrađivanje učenika

 

Izobrazba traje 4 dana, po 6 sati, te će program izobrazbe u trajanju od 24 sata razviti, prilagoditi i provesti stručnjaci iz Volonterskog centra Osijek.

 

Iz svake škole očekuje se sudjelovanje po 2 osobe. S obzirom da ciljamo na po 5 škola u svakoj županiji, izobrazbi će pristupiti 10 sudionika – iz svake županije, odnosno 20 ukupno iz Sisačko-moslavačke i Vukovarsko-srijemske županije.

 

Metodološki, želimo okupiti sve koordinatore/zamjenike na jedno mjesto, kako bismo osim efikasnosti izobrazbe postigli i umrežavanje, razmjenu ideja, povećanje motivacije, među svim sudionicima i stvoriti poticajnu atmosferu unutar skupine, za daljnju međusobnu podršku i potporu.

 

Planirano mjesto i vrijeme održavanja izobrazbe: Đakovo, od 23. do 26. listopada 2017.

 

  1. Sudjelovanje na izobrazbi „Rad s mladima i rad u zajednici“ za koordinatore školskih volonterskih klubova i njihovih zamjenika, s ciljem pružanja dodatnog znanja i metoda rada s mladima, ali i motivacije i animacije mladih, te njihovih roditelja u izvannastavne aktivnosti škole, primarno u rad školskih volonterskih klubova. Osim toga, sudionici izobrazbe imat će priliku kroz ovaj program razvijati dodatne vještine potrebne za nadopunu njihovih dosadašnjih obrazovnih programa namijenjenih djeci i mladima, te koji će kroz ovakav pristup moći razmijeniti znanja, ideje ali i stavove vezano uz sve teme izobrazbe.

 

Program izobrazbe će obuhvatiti sljedeće teme:

  • Osnove rada s mladima i rada u zajednici
  • Principi i vrijednosti rada s mladima
  • Metodologija i pristupi u radu s mladima
  • Alati za motivaciju

 

Izobrazba traje 30 sati, raspoređena kroz 5 dana rada s grupom, a Program rada će razviti, prilagoditi i provesti stručnjaci iz PRONI Centar za socijalno podučavanje.

 

Iz svake škole očekuje se sudjelovanje po 2 osobe. S obzirom da ciljamo na po 5 škola u svakoj županiji, izobrazbi će pristupiti 10 sudionika – iz svake županije, odnosno 20 ukupno iz Sisačko-moslavačke i Vukovarsko-srijemske županije.

 

Metodološki će izobrazba osigurati punu interakciju sudionika u skupini, osigurat će relevantne teorijske inpute trenera, razmjenu među sudionicima te potaknuti iskustveno učenje sudionika kroz metode individualnog i grupnog rada, diskusije, simulacije, studije slučaja, grupne zadatke s primjenom kartica sa zadacima, igre uloga, oluje ideja, refleksije, sumiranje, davanje povratnih informacija sudionicima, i dr.

 

Planirano mjesto i vrijeme održavanja izobrazbe: Nije još definirano, od 14. do 18. studenog 2017.

 

  1. Izrada Programa školskih volonterskih klubova u osnovnim i srednjim školama u VSŽ i SMŽ

 

Razviti Program školskih volonterskih klubova do kraja prvog polugodišta školske godine 2017/2018 koji će bit sklon dodatnom modificiranju sukladno razvijenim aktivnostima školskih volonterskih klubova.

 

Trenerice iz Volonterskog centra će pružati mentorsku potporu u obliku fizičkih odlazaka u škole i on-line mentoriranja tijekom razrade Programa. Kada je riječ o fizičkom odlasku u škole, trenerice će obići svaku školu tri puta, te imati sastanke sa školskim koordinatorima volonterskih klubova i ostalim djelatnicima škole uključenim u izradu Programa školskih volonterskih klubova.

 

  1. Uspostava školskih volonterskih klubova

 

Prije same uspostave školskih volonterskih klubova, pristupit će se nabavci opreme za uređenje školskih volonterskih klubova, promotivnih materijala i znakovlja, a sukladno odobrenom proračunu projekta Školontiranje.

 

Planirana uspostava školskih volonterskih klubova je u siječnju (najkasnije u veljači) 2018., kako bi se aktivnosti Kluba, sukladno izrađenom Programu školskog volonterskog kluba, mogle započeti provoditi kroz drugo polugodište školske godine 2017/2018, odnosno nastaviti s istima od početka naredne školske godine 2018/2019.

 

Očekuje se da svaka škola službeno pokrene svoj školski volonterski klub organiziranom svečanosti otvorenja. Na svakoj svečanosti se očekuje najmanje 30 osoba (učenika, roditelja, koordinatora volontiranja i drugih školskih djelatnika, projektnih partnera i uzvanika iz lokalne zajednice.

 

  1. Sudjelovanje na izobrazbi „Biti volonter“ za članove Školskih volonterskih klubova – učenici, koordinatori i zamjenici koordinatora školskih volonterskih klubova te roditelje učenika škole, s ciljem upoznavanja istih sa svijetom volonterstva sukladno Zakonu o volonterstvu te osnaživanja i motiviranja sudionika (članova školskog volonterskog kluba) na proaktivno sudjelovanje.

 

Program izobrazbe će obuhvatiti sljedeće teme:

  • Uvod u volonterstvo (definicija volontiranja, volontera i organizatora volontiranja; volonterstvo i civilno društvo; volonterstvo i aktivizam; povijesni kontekst volonterstva; situacija u RH i svijetu);
  • Dobrobiti i vrijednosti volonterstva (vrijednosti volonterstva i Etički kodeks volontera);
  • Motivacija (potrebe za volontiranjem; različiti motivi volontiranja);
  • Volontiranje u organizaciji (područja volontiranja; uloga koordinatora volontera; prava i obveze volontera i organizatora volontiranja; mogući izazovi u volontiranju; odlazak iz organizacije);
  • Primjeri iz prakse (mogućnosti volontiranja u inozemstvu; primjeri iz Hrvatske).

 

Izobrazba traje ukupno 4 sata izravnog rada sa svakom skupinom, a Program rada će razviti, prilagoditi i provesti stručnjaci iz PRONI Centar za socijalno podučavanje.

 

U programu izobrazbe očekuje se sudjelovanje 15 sudionika po školi i to 10 učenika, Koordinator i zamjenik koordinatora, te najmanje 3 roditelja iz škole.

 

Metodološki će program biti proveden koristeći interaktivne metode obrazovanja: individualni i grupni rad sudionika, teorijske inpute trenera, refleksije, diskusije, korištenje pisanih obrazaca, grupne zadatke, igre uloga i simulacije stvarnih situacija, korištenje novih tehnologija za učenje o temama u programu ali i primjerima dobre prakse, razmjenu stavova i mišljenja sudionika, i dr.

 

Planirano mjesto i vrijeme održavanja izobrazbe: U školi, veljača 2018.

 

  1. Sudjelovanje na izobrazbi „Naše školonterske akcije“ namijenjenoj zajedničkom učenju i radu učenika, njihovih roditelja, koordinatora i zamjenika koordinatora školskih klubova, a u svrhu planiranja, pripreme i provedbe školskih volonterskih akcija, kao i sustavnom praćenju i pružanju potpore praktičnom radu na razvoju i provedbi konkretnih volonterskih akcija u školama.

 

Program izobrazbe će obuhvatiti sljedeće teme:

  • Uloga volonterstva u životu škole;
  • Prednosti školskog volontiranja;
  • Kako pokrenuti akciju u školi – planiranje školskih volonterskih akcija;
  • Promocija i pronalaženje volontera;
  • Uključivanje drugih roditelja, nastavnika i učenika,
  • Podrška volonterskim akcijama u školi.

 

Izobrazba traje ukupno 8 sati izravnog rada sa svakom skupinom kroz 2 radna dana, a Program rada će razviti, prilagoditi i provesti stručnjaci iz PRONI Centar za socijalno podučavanje.

 

U programu izobrazbe očekuje se sudjelovanje 15 sudionika po školi i to 10 učenika, Koordinator i zamjenik koordinatora, te najmanje 3 roditelja iz škole.

 

Metodološki će izobrazba osigurati međusobnu interakciju sudionika u skupini, osigurat će relevantne teorijske inpute trenera, te potaknuti iskustveno učenje sudionika kroz metode individualnog i grupnog rada, diskusije, simulacija, studije slučaja, grupnih zadataka, igara uloga, oluje ideja, refleksija, sumiranja zaključaka, davanja povratnih informacija sudionicima, učenja na primjerima dobre prakse, i dr.

 

Planirano mjesto i vrijeme održavanja izobrazbe: U školi, ožujak/travanj 2018 (po dogovoru).

 

  1. Provedba volonterskih akcija u školama – Školonteri u akciji

U skladu s izrađenim Programom školskog volontiranja, učenici, njihovi roditelji, te školski koordinatori volontiranja, pripremit će niz volonterskih akcija u kojima će promovirati volonterstvo u školama, te utjecati na odgoj učenika za volontiranje. Ukupno se planira provedba minimalno po 2 volonterske akcija  u školama u kojima je osnovan školski volonterski klub. Za svaku volontersku akciju proračunom projekta su osigurana sredstva u iznosu od 2000 kn za potrošni materijal te 450 kn za osvježenje. Osim toga svaka škola će iz projekta dobiti sredstva u iznosu od 2000 kn za kupovinu potrebnog alata za provedbu volonterskih akcija, a sami sudionici boce za vodu, majice, kape, kabanice.... Dodatno, Klubovi se potiču na provedbi i manjih volonterskih akcija ili aktivnosti za koje nisu potrebna financijska sredstva.

Metodološki, učenici, angažirani u školskim volonterskim skupinama, uz koordinatore volontiranja u svojoj školi, istražit će ideje za volonterske aktivnosti i pripremiti provedbu akcija u svojim školama.

U provedbi volonterskih akcija očekuje se sudjelovanje minimalno 15 osoba (učenici, roditelji i školski koordinatori volontiranja, te drugo nastavno osoblje)

Planirano mjesto i vrijeme održavanja izobrazbe: U školi, tijekom školske godine 2017/2018 i 2018/2019

 

 

 

Napomena:

Osim navedenih aktivnosti, od škola se, uz potporu nositelja projekta i drugih partnera, a posebice Volonterskog centra Osijek, očekuje da Obilježe međunarodni Dan volontera u školama te organiziraju Prijenos Programa školskih volonterskih klubova na nove generacije učenika i školskih djelatnika

 

Tijekom cjelokupne provedbe programa školskih volonterskih klubova bit će osigurana potpora kroz kontinuirano pružanje savjetovanje od strane nositelja projekta i partnerske organizacije – Volonterski centar Osijek.

 

ELEMENT 2

 

  1. Sudjelovanje na izobrazbi „Aktiviraj zajednicu“ o planiranju, pripremi i provedbi volonterskih akcija u zajednici za OCD i školske volonterske klubove

Nastavno na prethodni proces izobrazbe, nositelj projekta će pripremiti i provesti program treninga namijenjen jačanju zajedničkih kapaciteta predstavnika OCDa, škola (osnovnih i srednjih) te njihovih učenika u području planiranja, pripreme i provedbe volonterskih akcija u zajednici. Obzirom da ova izobrazba, zbog toga što cilja ne veće projekte, doprinijeti jačanju svijesti o važnosti volonterskog angažmana u zajednici, ali i o mogućnostima suradnje unutar lokalne zajednice.

Program izobrazbe uključit će sljedeće teme:

  • Pojam i važnost zajednice te briga o zajednici
  • Mapiranje zajednice i njezinih potreba za volonterstvom
  • Međusektorska suradnja u zajednici
  • Elementi afirmacije u zajednici
  • Metode rada u zajednici te ideje za aktivnu zajednicu.

 

Izobrazba traje ukupno 15 sati izravnog rada kroz 2 radna dana, a Program rada će razviti, prilagoditi i provesti stručnjaci iz PRONI Centar za socijalno podučavanje.

 

U programu izobrazbe očekuje se, uz 10 predstavnika iz organizacija civilnoga društva, sudjelovanje po 5 sudionika po školi i to iz redova učenika, Koordinator i zamjenik koordinatora, te roditelja (predstavnici školskih volonterskih klubova).

 

Metodologija izobrazbe uključit će sljedeće: relevantne teorijske inpute trenera i pojedinih sudionika koji imaju iskustva u radu u zajednici, iskustveno učenje kroz raznolike metode poput: individualnog i grupnog rada, grupnih i plenarnih diskusija, simulacijskih vježbi, studija slučaja, grupnih zadataka, igara uloga, oluje ideja, refleksije, sumiranja zaključaka, davanja povratnih informacija sudionicima, učenja na primjerima dobre prakse, razmjene iskustava sudionika, korištenje video-prikaza, i dr.

Kroz ovaj proces treninga, sudionici u programu će razviti minimalno 6 zajedničkih planova akcija u zajednici (3 za područje VSŽ i 3 za područje SMŽ). Čitav ovaj obrazovni proces bit će osnova za provedbu zajedničkih volonterskih akcija u zajednici, u suradnji škola i OCD-a, koje će se odvijati tijekom školskih praznika.

Planirano mjesto i vrijeme održavanja izobrazbe: U Sisku, odnosno Vukovaru (lokacija će biti naknadno definirana), lipanj 2018.

 

 

  1. Sudjelovanje u provedbi volonterskih akcija u zajednici za vrijeme školskih praznika „Školontiram u zajednici“

Tijekom školskih praznika (ljetni/zimski/proljetni), uz potporu i superviziju, te mentorstvo PRONI Centra, škole i udruge s područja ciljanih županija sudjelovat će u provedbi zajedničkih volonterskih akcija sukladno izrađenim planovima. Ukupno će biti provedeno 6 lokalnih akcija (3 u SMŽ i 3 u VSŽ).

Očekuje se sudjelovanje učenika završnih razreda osnovnih i učenici 1. i 2. razreda srednjih škola (ovisno radi li se o osnovnoj, odnosno srednjoj školi), nastavnog osoblja/koordinatora volontera u školama, koordinatora volontera u OCD-ima, te roditelja učenika s područja VSŽ i SMŽ. Po jednoj volonterskoj akciji u zajednici planirano je sudjelovanje ukupno 30 sudionika iz škola i OCD-a.

Tijekom provedbe aktivnosti u zajednici, bit će snimljen video-uradak, koji će služiti za promociju projekta u medijima, te na završnoj konferenciji kao prezentacija primjera dobre prakse zajedničkih akcija u zajednici, ali i nakon projekta kao promotivni alat. Snimak će biti podignut na youtube kanal, kao i na stranice info-centara za mlade u Osijeku, Sisku i Vukovaru, te mrežne stranice škola i školskih volonterskih klubova.

Za svaku volontersku akciju proračunom projekta su osigurana sredstva u iznosu od 5000 kn za potrošni materijal te dodatna sredstva za osvježenje sudionika/volontera.

  1. Sudjelovanje na Završnoj konferenciji u Osijeku

Nositelj i partneri u projektu pripremit će Završnu konferenciju projekta za ukupno 90 predstavnika škola uključujući i Školske volonterske klubove, organizacija civilnoga društva koji su uključeni u projekt, ali i drugih škola i OCDa, medija, volontera, stručnjaka, te nadležnih nacionalnih javnih institucija koje mogu utjecati na odobrenje promjena u školskom curriculumu te osiguranje potpore radu udruga u području volonterstva. Konferencija će osigurati dijalog stručnjaka iz različitih područja koja se tiču razvoja volonterskih programa, razvoja školskog curriculuma, ali i razvoja zajednice, kako bi se osigurala promocija rezultata projekta, promovirali uspjesi i primjeri dobre prakse funkcioniranja školskih volonterskih klubova, predstavili novi programi školskih volonterskih klubova, izdvojili dobri primjeri provedenih akcija u školama i zajedničkih akcija škola i OCD-a u zajednicama, a sve sa svrhom motiviranja drugih za razvoj sličnih modela školskog volontiranja i volontiranja u zajednici. Konferencija će biti mjesto razmjene informacija, učenja i zajedničkog zaključivanja o mogućnostima razvoja održivih programa školskog volontiranja i volontiranja u zajednici.

Na samoj Konferenciji izradit će se Zaključci koji će biti preneseni svim relevantnim dionicima – školama, državnim uredima za školstvo, udrugama i dr.

Planirano mjesto i vrijeme održavanja izobrazbe: Osijek, travanj 2019.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju