Sport i zdravlje
Autor: JOSIPA MARKOVIĆ, 20. 2. 2015.

Znate li da vježbajući 15 minuta dnevno produžite život za tri godine?

Petnaest minuta vježbanja dnevno može produljiti očekivanu životnu dob za tri godine dok ga gledanje televizije šest sati dnevno može skratiti za pet godina, pokazale su dvije nove studije provedene na Tajvanu i u Australiji i objavljene u dva britanska medicinska časopisa, Lancet i British Journal of Sports Medicine. Riječ je o istraživanju tijekom kojeg je čak 400.000 dobrovoljaca podijeljenih u pet kategorija - oni koji uopće ne vježbaju, malo vježbaju, srednje su aktivni, aktivni i vrlo aktivni - bilo predmet promatranja od 1996. do 2008. godine.
Timovi nacionalnog Instituta za medicinska istraživanja s Tajvana i tajvanskog Nacionalnog sveučilišta za sport usporedili su osobe koje su vježbale s onima koje su se tog zdravog hobija u potpunosti suzdržavale. Rezultati jasno pokazuju da su oni koji su vježbali 15 minuta dnevno smanjili rizik opće smrtnosti za 14 posto, a rizik od raka za čak 10 posto. Istovremeno su povećali očekivanu životnu dob za tri godine. Rezultati se odnose jednako na žene i muškarce svih dobi, kao i na osobe s krvožilnim rizicima. Kod osoba koje se nisu bavile nikakvom tjelesnom aktivnošću utvrđen je povećan rizik smrti za 17 posto, u usporedbi sa skupinom koja je malo vježbala. Paralelno se na sveučilištu u Queenslandu u Australiji vodila studija kojom je ustanovljeno da šest sati gledanja televizije dnevno smanjuje očekivanu životnu dob za pet godina, i to upravo zbog manjka tjelesne aktivnosti kao posljedice neprekidnog gledanja u ekran.

Preuzeto sa: www.skole.hr