Stari alati i zanati
Autor: IGOR PAVLEKOVIĆ, 28. 10. 2010.

U Oš Ludina obilježen je Dan zahvalnosti za plodove zemlje u cilju njegovanja kulturne baštine na temu STARI ALATI I ZANATI.

Naši vrijedni učenici i učitelji razredne i predmetne nastave pobrinuli su se da nam na zanimljiv način predstave starine kroz prezentacije, pjesmu i ples, a imali smo priliku i uživo vidjeti ručnu izradu unikatnih predmeta, poput pletenih košara, pletiva, tkanina i keramičkih posuda. Uz sve to, neki su se učenici i sami okušali u izradi tih jedinstvenih predmeta.

Učenici 5. razreda prikupili su stare alate i predmete koji su se mogli naći po domaćinstvima.

7.a razred se pozabavio usporedbom alata naših domaćih sa starim alatima plemena Wanpanoagu i pilgrina.

Učenici 6. a predstavili su nam kako se u starim domaćinstvima ručno izrađivao kruh i pekao u krušnim pećima.

6. b razred je pripremio prezentaciju kovačkog i bačvarskog zanata.

Učenici 8.b su pripremili prezentaciju i film o izradi košara a kao gost im se pridružio gospodin Vladimir Banovac koji je okupljenima predstavio svoje rukotvorine.

Gospođica Josipa Gašparec pokazala nam je svoje umijeće rada na lončarskom stroju, a pridružili su joj se i neki učenici.

Učenici 7.b razreda pjesmom i plesom razveselili su sve nazočne.

Gospođa Vesna Bolešić pokazala je kako se radi na reprezentativnom uzorku tkalačkog stana.

Učenice 8.b razreda su, uz pomoć učiteljica, plele kape a naš harmonikaš Antonio Čargar nam je nešto i odsvirao.

Učenici nižih razreda također su obilježili ovaj dan.

Dan zahvalnosti za plodove zemlje učenici 1. razreda obilježili su odlaskom u obližnju pekaru gdje su vidjeli na koji način nastaje kruh, a zatim se i sami okušali u  miješenju  različitih oblika od tijesta.

Sve fotografije možete pogledati u našoj FOTOGALERIJI.