eTwinning projekt: U tuđem kaputu, aktivnosti projekta
Autor: Ivana Turkalj, 24. 2. 2021.

Povodom Dana ružičastih majica, učenici 5.b razreda, razgovarali su doprinosu svakoga člana razrednoj zajednici te vrednotama, ali i o prijedlogu različitih rješavanja problema i sukoba u razredu.

Važno je uočiti da problemi mogu imati različita rješenja te vjerovati da se, uz ulaganje truda svakoga učenika, sukobi mogu riješiti na različite načine kako ne bi došlo do nasilja.

Svaki učenik zabilježio je jedan sukob te sudionike. Tako smo na konkretnom primjeru razgovarali o različitim smjerovima rješavanja problema. Kada se postavimo "u tuđe cipele" možemo vidjeti povod sukoba iz drugačijeg kuta te predložiti moguća rješenja uz malo truda.

Tako smo sukobe i odnose među prijateljima promatrali kroz ponašanje u sukobu 5 životinja: kornjača, sova, lisica, medvjed te morski pas. Svaka od navedenih životinja rješava sukob na drugačiji način, no istovremeno ne misli jednako na svoje prijatelje.

Upoznali smo i različite stilove rješavanja sukoba, a koje ubuduće možemo primijeniti i razviti kvalitetno odnose s drugima. Naravno, sve to gledajući iz drugačijih kuteva i s puno razumijevanja svih učenika.