2022-01-26 09:59:10

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

foto: JUSP Jasenovac

Obilježava se diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja u spomen na 1945. godinu kada je Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj.
Dan sjećanja na Holokaust i sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata obilježava se diljem Europe s posebnim naglaskom na obrazovanju mladih generacija. Na hrvatskim teritorijima, za vrijeme holokausta, uništeno je oko 80% židovskog stanovništva, a od prijeratnih 35 židovskih zajednica, nakon rata obnovljeno je samo njih deset.

 

foto: Sinagoga u Zagrebu, Praška ulica, srušena 1941. g. (Wikipedia)

foto: mjesto sinagoge danas (Google maps, 26.1.2022.)

U razdoblju od 25. siječnja do 27. siječnja traje državni skup Poučavanje i učenje o holokaustu i sprečavanju zločina protiv čovječnosti u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje na kojem sudjeluju učiteljice Ivana Turkalj kao predavač i Sunčana Pomahač Gak.

Na nastavi Povijesti svake godine obilježavamo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta proučavanjem povijesnih izvora, analizom svjedočanstava preživjelih ili gledanjem dokumentarnih filmova.
Ove godine, međutim, nametnula se tema koja je desetljećima zapostavljana, a znanstvenici se njome bave tek u posljednje vrijeme: Porajmos ili genocid nad Romima.

foto: https://www.romasintigenocide.eu/hrvatski/home

Genocid nad Romima provođen je za vrijeme Drugog svj. rata na cijelom starom kontinentu, pa tako i na prostoru tadašnje Nezavisne Države Hrvatske, a naslanjao se na predrasude i stereotipe o Romima koji su stoljećima ukorijenjeni u Europi. Iz ovog razloga učenici na nastavi promatraju slike iz romskih obiteljskih albuma koje prikazuju njihov život prije rata, zatim analiziraju povijesne izvore koji svjedoče o progonu te traže rješenja za budućnost – kako osigurati da se nešto slično nikada nikome ne ponovi.

Više o genocidu nad Romima možete pogledati na mrežnim stranicama Romskog memorijalnog centra Uštica te Sudbina europskih Roma i Sinta za vrijeme holokausta.  


Osnovna škola Ludina