« Kolovoz 2020 »

Glazbene vijesti
Radionica Vanjskog učenja
Autor: Pina Žilić, 22. 2. 2020.

Učitelj Igor Žilić u sklopu Erasmus + projekta Evalu8 bio je od 15. – 19.7.2019. na seminaru o Vanjskom učenju (Outdoor education for all) u Portugalu. Stečena znanja i vještine učitelj Igor Žilić prenosi na svoje učenike. Na radionici o Vanjskom učenju koja je održana u srijedu, 19.2.2019. učitelj Igor predstavio je ciljeve ove teme te učitelje i djelatnike OŠ Ludina pobliže upoznao s dobrobitima boravka učenika u prirodi. Prezentirao je neke aktivnosti i igre koje je naučio u Portugalu kako bi ih i ostali učitelji mogli koristiti u radu s učenicima.

Doba digitalne tehnologije odvojilo je još više djecu od prirode i same aktivnosti u prirodi stoga je vrlo važno da i u školi postoji ravnoteža između uporabe digitalnih uređaja i fizičke aktivnosti učenika. Osobito je dao naglasak na što češćem provođenju vremena na zraku učeći u prirodi (dvorištu škole, parku, šumi i sl.) u aktivnostima primjerenima njihovoj dobi.  Neposredan kontakt prirode (biljni i životinjski svijet) te zorna nastava mogu biti odlična alternativa zatvorenom prostoru i ekranima. Iako ima puno izazova ponekad je potrebno napraviti iskorak iz okvira te organizirati učenje u vanjskoj učionici.

Učitelji su riješili upitnik te tako doznali koliko su i sami povezani s prirodom a na kraju radionice u aplikaciji Google Forms riješili su i Evaluacijski upitnik o prezentaciji Vanjskog učenja. Svi zajedno igrali su i igru „Drakule“ u dvorištu škole.