Glazbene vijesti
Zumba kao izvannastavna aktivnost
Autor: Pina Žilić, 1. 3. 2020.

Na nastavi glazbene kulture ponekad se izražavano pokretom. Uz jednostavne pokrete npr. latinskoameričkog plesa cha cha cha pratimo glazbu i učimo plesati osnovni korak, prolaz kroz prostor, otvaranje i okret. No, nastava glazbene kulture u tjednom rasporedu iznosi samo jedan školski sat pa na ples ne možemo izdvojiti puno vremena. Zato u našoj školi za sve zainteresirane učenike postoji izvannastavna aktivnost pod nazivom Zumba.

Zumba nije klasičan ples, kombinacija je latino plesa s vježbama. To je latino ritam koji se spojio s koracima te je nastao odličan način vježbanja gdje je cilj zabava. Dok plešete uopće ne osjećate da vježbate, kažu učenici. Uz to prate komplicirane ritamske strukture i obrasce koje ne moraju razumjeti ali ih osjećaju kroz plesne pokrete. Učenici su aktivni fizički ali i mentalno moraju biti fokusirani te pratiti koreografiju što znači da je ples kompleksna aktivnost iako ga mnogi doživljavaju kako „lagano njihanje u ritmu“. Pleše se samostalno u skupini pa nema dodatne „neugodnosti“ kao što je to kod plesanja u paru ili kolu gdje se učenici drže za ruke.

Koreografije ponekad smišljamo sami, a ponekad koristimo već popularne koreografije poznatih svjetskih zumba fitness instruktora. Odlična glazba i tjelesna aktivnost kroz plesanje zumbe za posljedicu izaziva sreću. Znanstvenici to objašnjavanju tako što tijelo luči serotonin tzv. hormon sreće uslijed tjelesne aktivnosti. Endorfin, ali i serotonin utječu na cjelokupno raspoloženje, razinu umora i otpora na bol, a pomažu kod stvaranja osjećaja poletnosti. Tako pozitivno utječu na poboljšanje kreativnosti i inspiracije. U prijevodu, ples učenicima pomaže da budu bolji učenici i da se bolje koncentriraju na nastavi.

Ovim putem pozivamo sve zainteresirane učenike od četvrtog do osmog razreda da nam se pridruže. Zumbamo svaki petak 7. sat. Plesna zabava je zagarnatirana.