Blackout Poetry
Autor: Pina Žilić, 24. 3. 2022.

Blackout Poetry kreativna je aktivnost u kojoj se okušao i naš 6. b razred. Učitelj engleskog jezika Igor Žilić proveo je aktivnost u kojoj su nastali zanimljivi radoovi.

Blackout poetry je naziv za bilo koju vrstu poezije koja je nastala od zatamnjivanja neželjenih riječi iz nekog teksta, odlomka, knjige i slično koristeći bilo koju tehniku ili pribor za bojanje. U osnovi, bilo što što ima riječi može se pretvoriti u blackout pjesmu tako da osoba izabere riječi koje želi, a sve ostale zatamni. U tom procesu može biti više ili manje kreativna. Važno je pronalaženje riječi koje odgovaraju pjesnikovoj ili u ovom slučaju učenikovoj viziji. Izborom riječi može prenijeti određenu poruku, stav ili emociju. Čini se vrlo lako, ali treba dobro promisliti o izboru riječi i stihovima koji će iz njih nastati. Stoga su i rezultati koje smo dobili različiti. Neke pjesme koje su nastale iz ove aktivnosti imaju zbilja duboku poruku ili jako izraženu emociju.

Svrha takve poezije je izvući skrivenu poruku, zaći dublje u emocije učenika-pjesnika, potaknuti ih na kreativno izražavanje i izvući novo značenje iz nečega što je stvorila potpuno druga osoba.

Učenici su kao predložak koristili ulomak iz romana Frankenstein or The modern Prometheus (Frankenštajn ili Moderni Prometej) engleske autorice Mary Shelley koji je nastao davne 1818. godine. S obzirom na mračnu atmosferu ulomka i pjesme su poprimile taj karakter.

Radove učenika pogledajte u Wakelet kolekciji: