« Ožujak 2024 »

Pravila lijepog ponašanja u online okruženju.
Autor: Matija Krmek, 15. 3. 2020.

Svaki pojedinac odgovoran je za svoje ponašanje u virtualnom svijetu te se prema drugim korisnicima mora ponašati pristojno, ne vrijeđati ih, niti objavljivati neprimjerene sadržaje.

Pravila ponašanja u virtualnim učionicama pogledajte u nastavku.

Za svakog korisnika koji se susreće s Internetom nužno je upoznavanje s osnovnim pravilima ponašanja u takvoj komunikaciji i takvom okruženju. To se još naziva i „internetskim  bontonom“, a vrlo čest naziv je i „Netiquette“.

Prilikom korištenja i objavljivanja sadržaja u virtualnim učionicama, učenici se moraju pridržavati sljedećih uputa:

• U virtualnim učionicama ponašajte se kao i u školi, što podrazumijeva uljudno ponašanje i lijepo izražavanje

• U dopisivanju koristite gramatička i pravopisna pravila hrvatskoga jezika. Ovo je ujedno i prilika da usavršite pravilno pisanje velikih i malih slova. (Pisanje samo velikim slovima može izgledati kao da vičete ili se ljutite)

• Svi učenici su odgovorni za sve što pišu, objavljuju ili komentiraju te svojim potpisom stoje iza sadržaja koji objave - Nemojte psovati, lagati, vrijeđati, prijetiti i biti nasilni prema drugima.

• Svaki korisnik mora dobro balansirati između privatnih i školskih informacija koje dijele s drugima.

• Učenici moraju biti pažljivi koje podatke objavljuju na Internetu jer time utječu na svoju sigurnost i zaštitu svoje privatnosti,

• Svi moraju poštivati autorska prava, tj. tuđe radove ne smiju prikazivati kao svoje, niti nedozvoljeno preuzimati tuđe radove s Interneta.