Eratostenov eksperiment
Autor: ELVISA SEKULIĆ, 23. 3. 2018.

Eratostenov eksperiment – globalni eksperiment u kojem se mjeri opseg Zemlje po meridijanu, kada Sunčeve zrake padaju na Ekvator pod pravim kutom, proveo se u našoj školi 23. ožujka.

Mjerenje sjene štapa provelo se tako da smo na školskom dvorištu točno u podne proveli 5 mjerenja sjene što ga baca štap. S obzirom na oblačno vrijeme uspjeli smo "uhvatiti" nekoliko zraka kako bi dobili najbolji rezultat pet minuta nakon našeg solarnog podneva sa štapom duljine jednog metra: duljina sjene štapa 103.5 cm, kut upada Sunčevih zraka 45.99°, opseg Zemlje po meridijanu 39 550 km što je razlika manja od 500 km naspram stvarnog opsega Zemlje po meridijanu koji iznosi 40 008 km. Kut upada Sunčevih zraka izračunali su učenici matematike 7. razreda koristeći Geogebru – alat za dinamičku geometriju gdje su konstrukcijom pravokutnog trokuta koji čini štap i njegova sjena mogli očitati kut pod kojim Sunčeve zrake padaju na štap. Udaljenost između naše škole i zamišljene škole na Ekvatoru (na području grada Mossaka u državi Kongo) izračunali smo pomoću Google Eartha. Nakon provedenog eksperimenta naš rezultat mjerenja i fotografije evidentirali smo na službenoj stranici projekta.

Eksperiment se u našoj školi proveo 21. ožujka. U provođenju ovog eksperimenta sudjelovali su učenici 7. razreda koji su se uz primjenu naučenog tijekom nastavne godine upoznali sa zahtjevnošću provođenja jednog eksperimenta. Projektu smo pristupili prijavom na stranicu http://eratosthenes.ea.gr/ za što nam je između ostaloga bio potreban geografski položaj Osnovne škole Ludina (45.6095517 N, 16.5863177775 E). Zatim smo e-mailom dobili kontakt podatke škola s kojima možemo provesti mjerenje (na približno istom meridijanu). Povezali smo se s tri škole u Hrvatskoj: Osnovna škola Ravne njive, Split; Osnovna škola Manuš, Split; Osnovna škola Brodarice, Šibenik. S njima smo razmijenili podatke o mjerenju jer se nalazimo na istom ili približnom meridijanu. Splitske osnovne škole nalaze se na 16 meridijanu, ali su zbog loših vremenskih uvjeta odgodili provedbu eksperimenta. Udaljenost između naše i navedenih škola prelazi 200 km. Šibenska osnovna škola nalazi se na 15°54´ što je jedan stupanj manje, ali smo željeli znati koliko bi odstupanje od opsega Zemlje bilo ako se škola ne nalazi na istom meridijanu. Drugi način izračunavanja opsega Zemlje je uz pomoć udaljenosti naše škole s zamišljenom školom na Ekvatoru. Tjedan dana prije mjerenja učenici su dobili tragove obliku QR kodova gdje su trebali istražiti koordinate naše škole, pronaći školu koja se nalazi na istom meridijanu kao i naša, a da je udaljena više od 200 kilometara, pomoću web-based aplikacije NOAA Solar Calculator odrediti solarno podne na dan 23. ožujka.

Eksperiment se provodi po uzoru na Eratostena koji je još u 3. st. pr. Kr. izmjerio opseg Zemlje iznenađujuće točno, temeljem slučajnog opažanja duljine Sunčeve sjene u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan). Dobio je rezultat za meridijanski opseg Zemlje od 250 000 stadija. Ako uzmemo vrijednost egipatskog stadija, dolazimo do vrijednosti od 39 400 km za opseg Zemlje što je iznenađujuće točno (suvremena mjerenja kažu da je opseg Zemlje po meridijanu 40 008 km).
Drugi puta, u sklopu Inspiring Science Education (ISE) projekta i u našoj školi proveden je Eratostenov eksperiment. ISE projekt financira Europska unija. Glavni cilj ovog projekta je popularizacija znanosti i prirodoslovnih predmeta korištenjem postojećih e-learning resursa. Aktivnosti vezane uz ISE projekt u Hrvatskoj koordinira Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet.