« Kolovoz 2020 »

Poučavanje o holokaustu kroz usmenu povijest
Autor: Ivana Turkalj, 22. 5. 2020.

Projekt „Svjedočanstva iz prošlosti upozorenje za budućnost: poučavanje o holokaustu kroz usmenu povijest“, učenici sedmog razreda naše škole nastavio se i u nastavi na daljinu.

Vjeroučiteljica Ivana Turkalj, nakon sudjelovanja na seminaru istoimene edukacije, učenicima je podijelila sadržaje u kojima su razredne aktivnosti bazirane na arhivskim materijalima. Projekt je realiziran u partnerstvu s Memorijalnim muzejom holokausta (United States Holocaust Memorial Museum – USHMM) i Agencijom za odgoj i obrazovanje, a uz financijsku podršku Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država.

Učenici su kroz evaluaciju projektnih aktivnosti istaknuli iznenađenje postojanjem takvog arhiva snimki usmene povijesti i svjedočanstava o holokaustu. Istaknuli su pozitivnim što su ljudi, različite vjere, u takvim neprilikama komunicirali i bili od velike međusobne pomoći u zaštiti ljudskoga života. Nastavne jedinice vrednuju zanimljivima, pobuđuju interes za proučavanje usmene povijesti te razumijevanje događaja za vrijeme Holokausta.